Popis erbu

V modrom štíte na zelenej oblej pažiti vyrastajúci zlatý drevený latinský kríž s piatimi červenými rondelmi (1-3-1), sprevádzaný po stranách dvoma, z pažite vyrastajúcimi červenými, zlatostredými ružami, na zelených olistených stonkách. Nad štítom sa vznáša čierny kňazský klobúk na každej strane s jedným uzlom na čiernej šnúre.

Vysvetlenie významu jednotlivých prvkov erbu

Kríž vyjadruje zasvätenie farského kostola a farnosti  Povýšeniu sv. Kríža. Pätica červených Kristových rán je pripomienkou stigiem sv. Františka z Assisi a vyjadruje tak dôležité miesto rehole františkánov v Nových Zámkoch. Dvojica ruží má pôvod v erbe Antona Bernoláka, významnej kňazskej osobnosti, ktoré je hlboko spätá s miestnou farnosťou. Modrý štít so zeleným vŕškom tiež odkazuje na erb ostrihomského arcibiskupa Juraja Sečéniho, ktorý renovoval novozámocký farský kostol a teší sa vo farnosti veľkej úcte. Čierny kňazský klobúk s jedným čiernym strapcom na čiernej šnúre na každej strane prináleží, podľa pravidiel cirkevnej heraldiky, farárovi a farnosti.

Autor heraldického návrhu a kresby:

doc. PhDr. Ing. Miroslav Glejtek, PhD.

Erb schválil dňa 24. 10. 2022 v Nitre

heraldický konzultor KBS, doc. PhDr. Ing. Miroslav Glejtek, PhD.

VEXILUM RÍMSKOKATOLÍCKEJ FARNOSTI POVÝŠENIA SVÄTÉHO KRÍŽA
NOVÉ ZÁMKY