KRST DIEŤAŤA

(do 14. roku života)

Kedy sa krstí:

Každú nedeľu o 12:30 hod vo farskom kostole

- v párny týždeň ( v maďarskom jazyku)

- nepárny týždeň (v slovenskom jazyku)

Čo si potrebujete doniesť do kancelárie?
Potrebujete, aby prišiel aspoň jeden z rodičov dieťaťa  do kancelárie farského úradu a priniesol nasledovné dokumenty:

1. kópiu rodného listu dieťaťa, a svoj preukaz totožnosti

2. krstný list  krstného rodiča ak bol pokrstený mimo farnosti Nové Zámky

3. dieťa môže byť pokrstené aj vtedy, keď rodičia dieťaťa nežijú manželstve (cirkevnom alebo civilnom)

Príprava na krst:

- katechetická príprava rodičov a krstných rodičov prebieha v deň krstu

- potrebujete si priniesť krstnú košileku a sviecu

- prosíme Vás, aby ste Vaše dieťa duchovne nezaťažovali rôznymi predmetmi proti urieknutiu. Je to v rozpore s katolíckou vierou a je to prekážka ku krstu.

Krstný rodič:

- musí mať najmenej 16 rokov;

- musí mať prijaté všetky iniciačné sviatosti ( t.j. krst, sväté prijímanie, sviatosť birmovania)

- ak žije v manželstve, má to byť platne uzavreté sviatostné manželstvo v kostole; nie je civilne rozvedený; a nežije vo voľnom zväzku

- má viesť praktický náboženský život, aby bol vzorom pre svoje krstné dieťa;

- pri krste sa krstný rodič nezastupuje inou osobou.

Svedok krstu:

• nekatolík môže byť len svedkom krstu (svedčí o tom, že dieťa bolo pokrstené v katolíckej viere)
  • katolík, ktorý nespĺňa požiadavky krstného rodiča (pozri krstný rodič)
  • pri krste sa svedok krstu nezastupuje inou osobou

Licencia ku krstu:

V prípade, že chcete pokrstiť Vaše dieťa vo farnosti Nové Zámky a nie ste  farníkmi našej farnosti, môže byť Vaše dieťa pokrstené v našej farnosti iba na základe písomného súhlasu Vášho  miestneho farára kde momentálne žijete.

Krst dospelého:
Pod pojmom dospelý sa rozumie človek starší ako 14 rokov.
Príprava na krst prebieha individuálnou formou pod vedením kňaza. Obsahová stránka, časy a dĺžka stretnutí sa dohodnú osobne s kňazom. Záujemca o krst sa sám alebo v sprievode aspoň jedného z rodičov môže nahlásiť v čase úradných hodín v kancelárii farského úradu, kde sa dohodne s kňazom na forme a podmienkach prípravy.